Ballıkayalar

Gezi 25/08/2019 Kamp Tatil
Ballıkayalar
Efendim herkese merhabalar,

Çocukluğu toprakta ve ormanda geçmiş olan iki arkadaş olarak eşlerimizi de alarak koyulduk yola, rotamızı ise Kocaeli ballıkayalar olarak belirlemiştik birkaç hafta önceden. Yola gece çıktığımız için ve navigasyon kullandığımızdan girişini bulmakta zorlansakta bir şekilde vardık. Girişini bulmak gece vakti gerçekten çok zordu. Marketten alışverişinizi yapın hazırlıklı olun mutlaka. Girişinde derme çatma birkaç kulübe bulunan ve ücret alınan bir yerdir ballıkayalar. Gece gittiğimizden hayalini kurduğumuz görüntüyü bulamıyoruz neticede.

Gece çadır kurmak biraz zor olsa da ışıldaklarınız yanınızda ise hiç dert etmeyin. Biz azda olsa akan suyun hemen kenarına kurduk çadırları, odun bulmak buraya gelmekten daha zordu. Sanki kimseler yakmasın diye bütün odunları önceden toplamışlar gibi ;)) toplamak için çok dolaşsakta bir şekilde çözebildik ateş ve yemek pişirme işini. Henüz baharın başlarında, gece ayaz olacaktı biliyorduk. Gidecek olanlara da özellikle tavsiyemdir, mutlaka yakacak odununuzu ve kömürünüzü alın yanınıza. Yoksa ne yemek pişer ne ısınırsınız haberiniz olsun. Ha ben tüp götürüp işimi hallederim derseniz o da bir seçenek tabiki. Ballıkayalar gayet sakin ve sessiz bir yer olmakla birlikte güvensizlik uyandıracak hiçbir şeyle karşılamıyorsunuz. Bir kaç köpek havlaması korkutmayacaksa eğer, olumsuz olan tek şey çevre temizliği....

Doğacı, kampçı ya da piknikçi hiç kimsenin dikkat ettiğini görmedim çevreyi temiz tutmaya... Geceyi ateş başında sohbet ile geçirip, yorgunluk çökünce de geçtik çadırlarımıza, giysilerimiz kalın olmasına rağmen gece ciddi bir üşüme yaşadık ki eşimle sırt sırta verip biraz giderebildik bu durumu. En çok da ayaklarımız üşüdü. Yani bu yüzden, eğer ki bahar aylarının başında ya da kış aylarında gidecekseniz mutlaka yedek kalın çorap, mutlaka bere, kalın polar ve hatta kazak, çift battaniye ile gidin ki üşütmeyin. Uyku tulumunuz yok muydu diyenleri duyar gibiyim. Evet maalesef yoktu...

Gelelim sabahında yapılacaklara, dedim ya akan suyun hemen kenarında kurulacak bir kahvaltı masası müthiş keyif veriyor, ayrıca gölün hemen kenarında da kurulu masalarda oturarak doğanın size gösterdikleriyle vakit geçirebilirsiniz. Az da olsa suyun sesi, güneşin suyu parlatması, ötüşen kuş sesleri, derken mis gibi bir odun ateşinde demlenen çay tadı. Türüne göre çeşitli ağaçlar, her biri huzur veriyor insana. Bir ağaç dalına sağlam da bir salıncak kurulmuş ki hemen derenin üstünde, ona da binmek için sıra bekleyebilirsiniz benden söylemesi.

Ziyaretçisi fazla olan bir alan burası. Özellikle okul gezileri ve öğrencilere ev sahipliği yapıyor Ballıkayalar. Kanyon ise akan suya rağmen yürüyüşe olanak sağlıyor. Kayalıkların oyukları, taştan görsel şölen beklentisi olanları emin olsunlar ki fazlaca karşılamakta. Ağaçların şekilden şekile giren binbir türlü halleri, fotoğraf çekmek isteyenleri ayrıca cezbediyor. Kanyonda yürürken genellikle sol tarafta kalan kayalıklardan her an halatlarla sarkan, ya da tırmanış yapan dağcılarla karşılamanız mümkün, yine yürüyerek tepeye tırmadığınızda ise aşağının görüntüsü ayrı bir güzellikte. Yukarıya çıkmak için patika yollar, adım atmak için eğilmek zorunda kalacağınız ağaç dalları mevcut. Tabi ki doğayı seven, yanındakilerin ise börtü böcekten korkmadığı kişiler var ise yürüyün çıkın. Birde yukarıdan bakın aşağıya, ellerinizi göklere uzatıp bulutlara selam verin. Ya da kitap okuyup doğurgan olan bahar ayının kokularını soluyun. Bir de yüksekten korkanlar dikkat etsinler,  bizden söylemesi.

Baharın ortasında ne sıcak ne soğuk bir havayı ziyaret için seçerseniz gayet uygun bir zaman olmuş olur. Nacizane bir tavsiye olarak dikkate almanızı öneririm. Tabi ki her mevsim uğranabilir. İçeride yürüyüş yapabilir, masaları istediğiniz yere çekerek günün her saati yemek ve piknik yapabilirsiniz. İçeride tuvalet olarak kabinler var fakat bakımsız bırakılmış, göle girmek tabiki yasak ve tehlikeli. Fakat kanyonda gezerken bazı alanlarda suya girenleri görmeniz mümkün. Yaz mevsiminde muhtemelen yüzenler oluyordur.

Eğer ki kısa bir yolculuk sonunda haftasonunuzu şehirden uzakta, kuş sesleri ve cıvıltılar eşliğinde değerlendirmek isterseniz gayet uygun bir yer. İstanbul da yok mu canım, var var tabiki de eğer ki değişiklik olsun isterseniz ailecek gidebilir, kısa da olsa nefes alabilirsiniz. Güzel anılar biriktirmeniz dileğiyle.
Ufuk Topçu

Son Gönderiler