Dallas Plajı

Gezi 20/08/2019 Kamp Tatil
Efendim,Bu haftasonu canı sıkılanlar, kabuğuna sığmayıp çatırdayanlar için çok güzel bir tavsiyem daha var. Tabi deniz, kum, güneş üçlüsünü sevenler için gelecek bu tavsiyem. Üç tarafı denizler ile çevrili olan ülkemizin yine çok güzel bir köşesine gideceğiz sizlerle, kemerlerinizi bağlayın hazırsanız rotamızı Tekirdağ Marmara Ereğlisine çeviriyoruz.

Sabah erkenden yola koyularak günübirlik tatil planlayanlar için mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yere götüreceğim sizi, tabi yol üstünde de uğrayacak yerlerimiz yok değil. Silivrinin meşhur işkembecisi Aydın İşkembe Salonunda sakatat sevenler için bir durun demek istiyorum. Özellikle gidip işkembe çorbası içip geri dönen bir enişteye sahibim. Kısa bir çorba molası sonrası, Marmara ereğlisi meydanında da durup kahvaltı yapılabilecek birçok restoran bulunmakta. Sülün köfte de bunlardan birtanesi. Serpme kahvaltısını çok güzel sunan bir mekan. Çalışanlardan yaşlı bir amcanın güler yüzü için bile tekrar uğrayabileceğiniz bir mola mekanı olarak buraya ekliyorum. Bahçesinde oturup çayınızı yudumlarken kendinize gelmiş olarak yola devam edebilirsiniz.

Gelelim Tekirdağ'a, biz İstanbul sakinlerinin ikamet ettiği semte göre, 100 ile 150 km mesafe de olması, yaklaşık 2 saatlik yolculuk ve sahillerinin her geçen gün daha bakımlı ve temiz hale getirilmesiyle birlikte yerli ve yabancı tatilcilerin dikkatini çekmektedir. Birçok sahilin olduğu Tekirdağ da biz kendimiz ve siz okurlarımız için Marmara Ereğlisine bağlı olan Dallas Plajını seçtik. İnce kumu, 15-20 metreye kadar boyu aşmayan derinliği ve dibi görünebilecek derecede temiz kalan suyu ile halka açık ücretsiz plajlar içerisinden sadece bir tanesi. Plaj kıyısına yapılmış olan yazlık siteler ve evlere sırtını dayamış durumdadır. Site sakinlerinin gayet güler yüzlü olduğu plaj yaklaşık 1,5 km uzunlukta ve birden fazla giriş alanı bulunmaktadır.

Şahsi aracınız ile gidecekseniz eğer plaja yakın yerde aracınızı park edebileceğiniz boş alanlar mevcut. Fakat haftasonu gidildiğinde kalabalık olması dolayısıyla yer bulmak zor olabiliyor. Yine de özel mülk alanlarına cüzi bir miktar ücret ödeyerek otopark sorunu yaşamadan aracınızı plajın hemen arkasında bırakabilirsiniz. Plaj girişinde küçük bir büfe bulunmakta, hazırlıksız gidenler için fiyatların gayet uygun olduğu apartifler satılıyor, tost, gözleme, ızgara köfte gibi, bununla birlikte ihtiyaçlarınızı yanınızda götürdüklerinizle de karşılayabilirsiniz.

Gidiş yolu İstanbul olanlar için plajı bulmak tabela ve ya navigasyon yardımı ile çok basit, plajda boş bekleyen küçük takalar, yine denize bağlanmış iri ufuk tekneler de mevcut. Fotoğraf çekme işinden zevk alanlar için farklı kareler yakalanabilecek fırsat olabilir. Bununla birlikte şezlong ve şemsiye kiralamak için de birkaç işletme mevcut. Kum plajda rahatsız edici hiçbir etken bulunmuyor, aksine her köşede güneşin enerjisi, denizin ışıltısı ile keyif alan tatilcileri görebilirsiniz.

Aracı olmayanlar içinde toplu taşıma ile ulaşmak mümkün. Beylikdüzü harem den kalkan minübüsler ile rahatlıkla ulaşılabilir. Otogardan da binilecek Tekirdağ otobüsleri ile Marmara Ereğlisinde inilerek plaja gidilebilir. Meşakkat ise sadece in bin yapmış olmak. Zahmete değer bir yolculuk olacağı için, araştırıp gidilmesini tavsiye ederim.

Plajda çadır kurmakta mümkün. Haftasonu kamp tatilciler için değerlendirilebilir bir fırsatı göz ardı etmek olmaz. Yanınıza alacağınız, havlunuz bile size bir günlük deniz keyfi için yeterde artar bile. Tabi imkanı olanlar için, şemsiye, sandalye ve ya hasır alıp sererel güneşin sıcaklığını içinizde hissedebilir, biraz terleyince de o ılık sulara kendinizi bırakarak serinleyebilirsiniz.

Yeni rotamızda buluşana dek, sağlıkla kalın, güzellikle kalın.

Ufuk TOPÇU

Son Gönderiler