Kerpe

Gezi 26/08/2019 Kamp Tatil
Kerpe Kocaeli Karadeniz
Efendim herkese merhabalar,

Geldik yine bir gezi sonrası daha bilgisayarımızın başına, dedik ki biz gittik gördük merak eden olursa eğer nasıl gidilir nasıl görülür okuyup bilgi alabilsinler diye yazalım. Nereyi mi? 

O vakit buyrun Karadeniz de yer alan küçük bodrum olarak anılan kerpe sahiline.

Bu sefer ki yolculuğumuzu 5 aylık hamile eşim ile birlikte toplu taşıma kullanarak gerçekleştirdik. Esenler otogardan İzmit otobüsüne binip, İzmit otogarında indikten sonra, son olarak 800K belediye otobüsüne binerek geldik Kerpe merkezine. Otogar haricinde İstanbul Harem’den Kandıra otobüsüne buradan da Kerpe minibüsüne binerek ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Yol aktarmalarla birlikte toplamda 4-5 saat sürüyor. Eğer ki toplu taşıma değilde şahsi aracınız ile gidecekseniz süreyi yarıya indirmek mümkün.

Kerpe Kayalıklar

Kerpe merkeze girişte yol kenarına kurulmuş çadırlar, yakılmış mangallar, semaverler karşılıyor sizleri. Tabi yaz sezonundan bahsediyoruz. Ormana girişte hiçbir ücret ödemeden müsait olan her yere çadır kurmak serbest. Tabi temiz tutmak, yakılan ateşleri kontrol altında tutmak şartı ile. Ayrıca kampçılar için çadırkente de ev sahipliği yapıyor burası. Ücretli kamp alnında da çadır kurabilirsiniz. Ya da hazır çadırları da kiralayabilirsiniz. Biz ne mi yaptık? Boş bulduğumuz ilk yere çadırı mızı attık. Tavuğumuza kışt diyen de olmadı. :)) Denizine yürüyerek gidilebilen, sahilin yaz ayları fazlaca kalabalık olduğu küçük şirin kendi halinde bir belde burası. Öyle ki gelen kendi halinde boş bulduğu alana sandalye şemsiye havlu atıp istediği kadar kalabiliyor. Sahilde çadır kurulumuna izin verilmiyor, o düşünce ile gelen varsa eğer hayali serin sulara düşer benden söylemesi.

Hayvanseverlerin bol olduğu bu yerde birçok köpek görmek mümkün, her birini rahatlıkla sevebilir, mama bırakabilirsiniz. Kediler de yine karşınıza çıkabilir. Yerlisinin kapı önlerinde incir, elma, armut, kara yemiş, üzüm ağaçlarıyla donattığı bahçeleri ise gezerken görülmeye değer güzellikte. Her birinden izin isteyip tadabilirsiniz.

Kendine has Mimariler, görmek istediğiniz çatı katı evler çevreye ayrı bir hava katıyor. Havasında biraz mistiklik, biraz modernlik görebiliyorsunuz. Sahilde kurulmuş otellerin yanı sıra mülk sahiplerinin günlük kiraya verdiği yazlık evlerde mevcut. Gece hayatı çok hareketli mi? O kısım kaldığınız güne zamana göre değişkenlik gösterebilir. Sahilde şezlong müzik ve yemek yiyebileceğiniz beach mekanlarında da tatilinizi geçirme imkanı var.

Meşhur Kartal kayalıklarına çıkmak ise cesaret isteyen bir yer. Çıktığınız zaman inmek için sadece atlamanız gerek. 18 mt yükseklikten atlarım diyen, adrenalin seven herkes deneyebilir. Tabi çıkıp atlayamaz iseniz jandarma ekipleri tarafından kurtarılmanız gerekiyor, bunun içinde cezai bir ödeme yapmanız. Akşama doğru Kartal kayalarda kalabalık hoş bir görüntüyle sizi kucaklıyor, kimisi yanına aldığı içeceği, kimisi ise kurduğu masaları ile yemek yiyip akşamın tadını çıkartıyor. Her saat dolu olan bu alan güneşin batışını görmek, ufuk çizgisinde olan enstantaneleri yakalamak isteyenlerin uğrak yeri. Ayrıca özel gün fotoğrafçılarınında tercih ettiği alanlardan yalnızca birtanesi.

Temiz havayı arayan ben ve henüz beş aylık hamile olan eşim, anne karnındaki bebeğimiz ile enerjimizi yüksek tutup 2 günlük bir tatilde yine çok güzel bir yerde vakit geçirdik. Güzeli görmek için çıktığımız her yolculukta olumsuz ve aksilikler bertaraf ederek anın tadını çıkartmak ve bunu amaçlayanlar için vaktimiz enerjimiz yettiğince rehberlik etmeye çalışacağız.

Yeni rotamızda buluşana dek sağlıkla kalın güzellikle kalın.

Ufuk TOPÇU

Son Gönderiler