Patara

Gezi 28/08/2019 Kamp Tatil

Türkiye de bulunan özel bir alana daha gidiyoruz. Beyaz ince kumları 12 km uzunluğundaki plajı tertemiz Akdeniz sularının bir kıyısına daha, Antalya Patara'ya.

Özel dokusu ve tarihi mekanların fazlalığıyla yerli yabancı tatilcilerin gözdesi haline gelmiş durumda. Öyle ki Plajdaki doluluk, her geçen sene daha da artmakta.

Antalya'nın kaş ilçesinde yer alan Plaj çevresinde antik kent ve bununla birlikte benzersiz kum tepelerini içerisinde barındırıyor.

Plajda şezlong ve şemsiye hizmeti ile yemek yiyebileceğiniz işletme mevcut. İşletme gelirleri ile çevre de geliştirme yatırımları yapılıyormuş. Kuyruklar ise uzayıp gidiyor. Eğer yanınızda plaj için şemsiye götürme imkanınız varsa mutlaka götürün. Zira kiralamak için isim yazdırmak sıra beklemek gününüzü bölebilir. Benden söylemesi.

Plaj koruma altında ve nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı olarak özel bir niteliğe de sahip. Öyle ki giriş çıkış ve ziyaretçi saatleri bile farklı. Bunun sebebi ise kaplumbağaların rahatlıkla üreyebilmek için yumurta bırakmaları.

Peki efendim Plaja geldik kurulduk. Denize girdik güneşlendik, ya sonra, sonrası plaja varmadan hemen önce sağ tarafta yer alan tarihin en eski meclisinin de bulunduğu antik kentte ufak bir gezinti yapmaktan geçiyor. Deniz de yorulurum ben derseniz öncesinde de gidip gezebilirsiniz. Bu arada plaja girmenin ücretli olduğunu aktarmak isterim ki bunu unutmayın. İçeride ücretsiz açık bir alanda otopark da bulunuyor. Giriş ücreti müze ve plaj için cüzi bir miktar olarak alınmakta.

Patara antik kenti gezinizde tarihin en eski meclis binasını, seramik fırınlarını, tiyatroyu, Korint Tapınağını, Liman Hamamını, Sütunlu Cadde (bence en güzel alanı), su sarnıcı,  deniz feneri gibi tarihi kalıntıları görebilirsiniz.  Antik kentin görülmeye değer olduğunu söylememe gerek yok. Bazı alanları restorasyon ile düzeltilmiş olan antik kentte gezintiniz kısa ama öz bir gezinti olup çok uzunca vakit almamaktadır. Bilin isterim. Yani giderseniz eğer mutlaka gezin.

Burayı da gezdik. Ne kaldı geriye, tabiki kum tepeleri. Gittim gördüm. Hemde çölde susuz kalmışlar gibi poz verenleri, gördüm mecnun gibi leylasını arayanları, yeşil vadiye ulşamk için yuvarlanan Kemal Sunal gibi dönüp yuvarlananları. (bende öyle yaptım.) Neyse efendim. Tabiat bize herşeyi verir yeter ki sahip çıkalım. Kum tepelerine çakıl taşlı yolu olan bir ormanlıktan gidilebildiği gibi, kum plajdan yürüyüş ile de gidilebilir. Benim tavsiyem aracınız var ise orman yolunu kullanın yoksa yukarıda söylediğim gibi çölde aç susuz kalmışlara dönersiniz haberiniz olsun.

Akşama doğru, Kızıl güneş sarı kumlar ile birleşince fotoğraflara konu olan birçok kare çıkıp duruyor. Kartpostal gibi yani. Kimisi anı yaşarken kimisi anı ölümsüzleştirmek için binbir çaba içine giriyor. Elinde şarap şişesi ve kadehleri ile ufuk çizgisinde olup biten ana dalanları izlemek bile insana keyif veriyor. Biz ne mi yaptık. :)) Hepsini, evet hemde hepsini...

Patara merkezde bir çok restoran mevcut, sulu yemek, balık ve pide çeşitleri yapan birden fazla restoranda günün her saati yemek yemek mümkün. Kafeler ise gecenin geç saatlerine kadar açık ve keyifli vakit geçirmek için iyi bir fırsat. Okey oynayanlar ise bir hayli çok...

Esnaf gayet tatlı dilli olmakla birlikte, güler yüzlü bir şekilde gelen her misafiri karşılıyor. Selam verdiğiniz de mutlaka sohbet ediliyor. Patara da konaklama için bütçenize uygun bir çok otel ve pansiyon mevcut. Zeybek pansiyon da bunlardan birtanesi. Pansiyon sahibi Hüseyin bey ailesi ile işlettiği mekanda kahvaltı dahil hizmet sunmakta. Küçük kızları öyle şirinler ki onlarla oynamak tatilin renkli anlarından size güzel anılar bıraktırıyor. Denize gidemem diyenler için havuzlu olan sıcak samimi ve huzurlu vakit geçirebileceğiniz bir mekan.

Patara Plajı, Kalkan’a sadece 15 kilometre mesafede. D400 karayolunu kullanarak Patara Plajı’na ulaşabilirsiniz.  Fethiye’den 81, Kaş’tan 45, Antalya’dan 376 kilometre uzaklıkta bulunan Patara Plajı’na aracınız ile çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca kaş patara minibüsleri ile de patara merkeze ulaşıp oradan yürüyerek ya da taksi ile plaja ulaşmanız da mümkün.

Biz nasıl mı gittik. Tabiki bizim gibi gezmeyi seven ve şahsi aracı olan dostlarımız ile. Hayatı güzel yaşayabilmeyi, hayat boyu gülebilmeyi aynadaki kendinize borç bilmeniz dileğiyle.

Yeni rotamızda buluşana dek, sağlıkla kalın, güzellikle kalın.

Ufuk TOPÇU

Son Gönderiler