Sığacık

Gezi 28/08/2019 Kamp Tatil
Sığacık

Sokaklarında turlarken her taraf beyaz mı acaba diyecek? Her adımda birbirinden renkli yapıları, evlerin tavanlarına kadar uzanan çiçekleri, kapı önündeki saksıları gördükçe daha da dolaşmak isteyeceğiniz bir yere gidiyoruz. Beyazın üstüne rengarenk çizimlerin yapılarak sokakların süslediği, hane halkının kendi kapı önünde esnaflık yaptığı kalabalığa rağmen sakinlik ünvanı kazanmış bir İzmir kasabası olan sığacık'a çeviriyoruz rotamızı.

Dar sokaklarda dolaşmak inanın bu kadar güzel olmamıştı.

Sokaklarda turlamaya başlayınca eğer ki gördüyseniz, biraz Alaçatıya mı benzetilmeye çalışılmış diye düşündürse de hiç alakası yok. Hele ekonomik açıdan iki uç nokta diyebiliriz. Alaçatı zirve ise sığacık başlangıç noktası olur. Çarşı içinde zeminine taş döşemeleri ile eski bir hava, en fazla üç katlı evler ve neredeyse her evin duvarında bir ayna, hediyelik eşya, incik boncukla yapılan süslemeler. Yine kapı önlerine atılan iskemle masa ile mutlaka bir lokanta ya da çay evi görmek mümkün oluyor. Oturup biraz dinlenmeli burada diyebileceğiniz birçok yer var. Vakitiniz var ise yemeğinizi, çayınızı, kahvenizi, her birini farklı yerlerde tatmanızı tavsiye ederim. Bu sayade çevrede görebilecek bir çok güzel şeyi farketmiş oluyorsunuz. Tadını keşfettikleriniz ise cabası. Çarşıda karadut şerbetini denemenizi, çiçek dolmasını yemenizi ayrıca tavsiye ediyoruz. Haftasonu kalabalığı tabiki burada da mevcut. Sakinlik ünvanı verilen bu yerde aklınıza kimse çalışmıyor galiba gelmesin efendim öyle bir sakinlik değil. Tarihi dokusuna sahip çıkılarak, ticari ve turistik faaliyeti çok fazla abartmadan yaşatan bir sakinlik. Kısacası çok agresif bir rekabet ortamı yok.

Esnaf gayet güler yüzlü ve misafirperver. Yeme içme olarak organik el yapımı birçok yöreye has ürün bulabiliyorsunuz. Tabi öncelik ege yemekleri oluyor. Meydanda ki sığacık kalesi günümüze kadar gelebilmiş ve çeşitli dönemlerde konser ile gösteriler için ev sahipliği yapıyor.

Sahil kasabası olması dolayısıyla deniz kokusunu her an çekip soluyabilme imkanı sunuyor. Günübirlik bir gezintiye çıkmadıysanız eğer denize girilebilecek birçok güzel koy var. Deniz turu için irili ufaklı birçok  tekne de hazırda misafirlerini ağırlamak için beklemekte.

Konaklama için ev tipi pansiyonlar yine belde de bulunan hane halkı tarafından işletilmektedir. Uygun fiyata konaklama yeri bulmak mümkün.

Biz günübirlik geldiğimiz için çarşıda attığımız tur, kokladığımız deniz havası, yürüdüğümüz o dar sokaklarda fotoğraf çekinmek ile yetindik. Bir kez daha gelip mutlaka eksik kalanlarımızı tamamlayacağız.

İzmir’in Seferihisar ilçesinin mahallesi olan Sığacık, Seferihisar’a 5 km, İzmir’e 52 km, Adnan Menderes Havalimanı’na ise 70 km uzaklıkta. özel araçla yaklaşık 1 saat içinde ulaşılabiliyor. ESHOT’un 985 hat numaralı Üçkuyular İskele-Seferihisar otobüsü ile Sığacık yol ayrımında inip, Seferihisar merkezden kalkan dolmuşları ya da 640 numaralı Seferihisar-Sığacık belediye otobüsünü kullanarak Sığacık’a ulaşılabilir. Özel araçla İzmir-Güzelbahçe-Seferihisar yolundan ulaşım sağlamak mümkün.

Yeni rotamızda buluşana dek sağlıkla ve esenlikle kalın.

Ufuk TOPÇU

Son Gönderiler