Bir bilgisayar programı sizi insan olduğunu düşünmeniz için kandırabilir.

Makine Öğrenmesi 05/12/2019 Teknoloji

Bir bilgisayarın kendisiyle iletişim kuran bir kişiyi ikna etme yeteneğini ölçen sözde Turing Testi - tipik olarak yazılı bir soru-cevap değişimi olsa bile - aslında başka bir insanla konuştuklarını sanıyorlardı.

Bir yapay zeka programı teknik olarak o engeli daha aşmış

Georgia Tech'de doçent olan Mark Riedl, programda “yargıçları aldatmak, şaşırtmak ve dikkatini dağıtmak için akıllıca kodlanmış hileler” kullandı. Yetkili, daha iyi bir istihbarat ölçüsü, makine yaratıcılığına odaklanmak olacağını söyledi. “Bilgisayardan bir resim çizmesini ya da bir hikaye anlatmasını ya da bir şiir yazmasını ve ardından resmin ya da şiirin ne olması gerektiği hakkında bazı detaylar vermesini isteyebilirsiniz” dedi.

Bu ruh haliyle, Dartmouth College'daki Neukom Hesaplamalı Bilim Enstitüsü, geçtiğimiz günlerde araştırmacıların sonnet ya da hikaye yazacak ya da dans müziği besteleyecek programlar sundukları bir yarışma düzenledi. Yönetmen Dan Rockmore, “Sanırım sanat her zaman orada makinenin zekasının ötesinde bir etki alanı olarak ortaya kondu” dedi.

Amaç, makinelerin harika bir sanat yarattığını değil, insanların yapabilecekleri aralığında bir şeyleri görmekti. Besteciler ve yazarlar sakin kalabilir: Kazanan yazılar henüz işlerini almayacak. İzleyicilerin yalnızca yüzde 39'u, kazanan bir insan tarafından yaratılan müziğe giriş yaptı. Üç kısa hikaye hakeminden sadece biri bilgisayar tarafından yazılmış bir hikaye tarafından bir kez bile kandırıldı ve sonnet hakimlerinin hiçbiri aldatılmadı. ( En son sonetlerden birini okuyun ve nedenini göreceksiniz.) Riedl'e göre, Turing, 40 yıl içinde yapay zeka programlarının yargıçların yüzde 60'ını kandırabileceğini öngördü. Yapacak daha çok iş var.

Neukom Enstitüsü, AI'yı yaratıcılığa bağlayan ilk organizasyon değil. Geçtiğimiz yıl Uluslararası Yapay Zeka Konferansı AI ile sanat arasındaki ilişkiyi düşündü . Torna Testini, makine yapımı için ilk algoritmayı yazan 19. yüzyıl İngiliz matematikçisi Ada Lovelace adlı Lovelace Testi de dahil olmak üzere yaratıcılığı hesaba katacak şekilde güncellenmeye çalışıldı .

Neukom yarışmasında yarışmaya katılımın düşük olması - müzikte sekiz, hikayede üç, sonette iki - Rockmore'u hayal kırıklığına uğrattı, ancak her zaman gelecek yıl var.

“İnsanların sonuçları gördüğü zaman, bunun üstlenmeleri için onlara ilham verebileceğini umuyorum.”

Kaynak: UNDARK

Son Gönderiler