Bir Robot İşimizi Elimizden Alacakmı?

Test Edin

Robot 07/12/2019 Teknoloji

New York'taki bir devlet üniversitesinde, 12 kafeterya çalışanı kısa süre önce işlerini kaybedeceklerini öğrendi - yerine self servis makineler kullanıldı. Bu, ülke çapında topluluklarda ortaya çıkan bir konudur, çünkü robotlar iş yaparken daha hızlı ve daha iyi hale gelir - hızlı yemek siparişleri almaktan kömür madenciliği gibi, bu işler-bir zamanlar insana aitti.

İşinizin bir gün makineler tarafından ne kadar yapılabileceğini görmek için linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Yapısal ortamlarda öngörülebilir faaliyetleri olan işler, otomasyon olarak bilinen bir işlem olan robotlarla çoğaltılması en kolay olanıdır. McKinsey, ABD ekonomisindeki işle ilgili tüm faaliyetlerin %51'inin büyük ölçüde imalat, yemek servisi ve perakende ticaret sektörlerinde bu açıklamaya uygun olduğunu tahmin ediyor.

Makineler Her Şeyi Yaparken Ne Yapacağını yazan Malcolm Frank , “Etkilenen belirli işlere bakarsanız depresyona girebilirsiniz” diyor . “Ama daha geniş bir çerçevede bakarsanız, iyimserlik için oda var.” Frank, ABD emeğinin yaklaşık% 80'inin tarıma odaklandığı 1800'lere işaret ediyor. “Bugün bu rakam% 2 civarında, ancak ABD ekonomisinde geometrik bir büyüme gördük. Makinenin ne götürdüğünü, aynı zamanda tamamen yeni endüstrilerle, tamamen yeni iş türleriyle geri veriyor ”dedi. Günümüzde yetişen alanlar uzmanlara göre bilgi işlem ve veri bilimini içeriyor . ”

Cincinnati Üniversitesi'nden ekonomi profesörü Michael Jones, robotların kazanımlarının birçoğunun mavi yakalı işlere girmesine karşın, bu işçiler için tamamen kötü bir haber olmadığını söylüyor. “Elektrikçiler, tesisatçılar ve müteahhitler değiştirilmeyecek” diyor. Bu çalışanlar çeşitli ortamlarda benzersiz zorluklar çözüyorlar, bu işler makineler için zorlu işler.

Frank, “Bilgisayarların şirketlerin finansal kararlar almasına yardımcı olduğunu ve BT şirketlerinin siber güvenliği yönetmesine yardımcı olduğu” görmeye başlıyoruz . Jones, yaklaşık 600 hisse senedi yatırımcısını yazılım ve 200 bilgisayar programcısıyla değiştiren Goldman Sachs örneğine atıfta bulundu .

Bir görev otomatikleştirilse bile, bu bir gecede olacağı anlamına gelmez. Yeni teknolojiyi benimsemenin önündeki engeller arasında yüksek maliyetin yanı sıra insanlarla etkileşime alışmış müşterilerin yanıtları da var. “Tüketiciler bir robotun doktorun muayenehanesinde fiziksel bir şeyler yapmasını mı yoksa bir restoranda siparişlerini almasını mı istiyor?” Diye soruyor Jones. Her ne kadar self-servis kiosklar çok daha ucuz hale gelse de, restoranlar tüketicilerin bir tabletten sipariş verme konusunda nasıl hissettiğini test etmek zorunda. Jones, “Bu, işgücü maliyetleri gerçekten yükselmediği sürece” diyor. “Seattle'ın asgari ücreti saatte 15 dolar, federal asgari ücretin iki katı. Bu , teknolojinin benimsenmesini çok daha hızlı hızlandırabilir . ”

Kaynak: TIME

Son Gönderiler