2010-2021 yılları arasında dünya çapındaki sosyal ağ kullanıcılarının sayısı (milyar olarak)

Sosyal Medya 13/11/2019 Teknoloji

Sosyal medya kullanımı, en popüler çevrimiçi etkinliklerden biridir. 2018 yılında 2.650.000.000 kişi dünya çapında sosyal medyayı kullandığı tahmin edilmektedir. 3,1 milyar kişi 2021 yılında artması beklenmektedir.

Sosyal ağ penetrasyon sürekli dünya çapında artmaktadır. Ocak 2019 tarihinden itibaren %45 olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamın, daha az gelişmiş dijital pazarların altyapı gelişimi ve ucuz mobil cihazların mevcudiyeti konusunda diğer bölgelere yetişmesiyle büyümesi beklenmektedir. Aslında, sosyal medyanın küresel büyümesinin çoğu mobil cihazların kullanımının artmasından kaynaklanıyor.

Mobil-ilk pazar Doğu Asya, mobil sosyal ağ penetrasyonunun global sıralamasında birinci oldu, ardından Amerika ve Kuzey Avrupa gibi kurulan dijital güç santralleri takip etti. Sosyal medyada harcanan ortalama günlük zaman ülkeye göre büyük ölçüde değişir. ABD'li kullanıcılar her gün sosyal medyayı kullanarak yaklaşık bir saat 57 dakika geçirirken, Filipinler kullanıcı katılımı açısından ilk sırada yer aldı. Ülkede sosyal medyada harcanan günlük ortalama süre, ABD kullanıcıları tarafından harcanan sürenin iki katı, dört saat ve bir dakika idi. En popüler sosyal ağlar Pazar lideri , bir milyar kayıtlı hesabı aşan ilk sosyal ağdı ve şu anda aylık yaklaşık 2,4 milyar aktif kullanıcısı var ve bunu dünya çapında en popüler sosyal ağ haline getiriyor.

Buna karşılık, fotoğraf paylaşım uygulaması bir milyar aylık aktif hesapları vardı. Haziran 2019’da, Apple App Store’da en çok indirilen sosyal ağ uygulamaları , mobil mesajlaşma uygulamaları ve , Messenger’ın yanı sıra ’un popüler uygulama sürümünü de içeriyordu.

Kaynak:statista.com

Son Gönderiler