Tırnak Ürünleri Salon Çalışanlarını Tehlikeli Kimyasallara Maruz Bırakıyor

Sağlık 10/12/2019 Tırnak Bakımı
Tırnak Bakımında Kimyasal
Çalışmalar, tırnak salonu çalışanlarının petrol rafinerisi çalışanları ve otomobil teknisyenleri ile karşılaştırılabilir toksik kimyasal maruziyetle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Bir tırnak salonundan geçen HERKES akrilik çiviler, cilalar ve sökücülerden kaynaklanan zararlı kokuları bilir. Manikür ve pedikür alan müşteriler geçici olarak kokuya katlanır, ancak bu buharlaşan kimyasalları saatlerce içine çeken manikürcü kendilerini sağlık risklerine maruz bırakır.

Kokular, uçucu organik bileşiklerden veya VOC'lerden gelir ; kolayca buhar veya gaz olan bileşikler. Bu maddeler baş ağrısı ve solunum tahrişinden üreme komplikasyonlarına ve kansere kadar değişen sağlık problemleriyle ilişkilendirilmiştir . Normal oda sıcaklığında bir ortamda, VOC'ler buharlaşır ve insanlar onları solur.

Araştırma ekibi, Colorado State Üniversitesi'nden meslektaşları ile birlikte, geçtiğimiz günlerde , altı Colorado tırnak salonundaki kimyasal maruziyetleri araştırdı ve çalışanların günlerini yüksek seviyelerde VOC'lere maruz bıraktıklarını buldu. 19 yıla kadar salonlarda çalışan katılımcı teknisyenler baş ağrısı, cilt ve göz tahrişi yaşadığını bildirdi.

Çeşitli araştırma grupları , standart ölçüm teknikleri ve kendi kendine bildirilen sağlık araştırmaları kullanarak tırnak salonu ortamındaki VOC maruziyetlerini karakterize etmeye ve ölçmeye çalışmışlardır .

Pek çok insan kozmetolojiyi nispeten güvenli bir meslek olarak görüyor, ama değil. Toplu olarak BTEX olarak adlandırılan benzen, toluen, etilbenzen ve ksilenler gibi aromatik hidrokarbonlara maruz kalmanın, daha önce petrol rafinerisi işçileri ve oto garajı teknisyenlerinin çalışmalarında bildirilenlere benzer olduğunu bulduk .

Sonuçlarımız benzersiz değil. 2018 İranlı bir çalışmada, Tahran güzellik salonlarında benzer benzen, etilbenzen ve ksilen konsantrasyonları bulundu . Başka bir çalışmada Michigan yıl tolüen konsantrasyonları bulundu.

Ülkemizde ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın' ilgili yönetmeliği bulunmaktadır.

Ayrıca; Türk Hijyen ve Deneysel Biyoloji Dergisi "Kuaförlük mesleğinde çalışanların maruz kaldığı kimyasal etkenler Kuaförlerin günlük olarak maruz kaldığı çok sayıdaki kimyasal dermal, inhalasyon ve ağız yolu ile absorbe olarak vücuda alınmaktadır. Saçla ilgili uygulamalarda; saç boyamada kullanılan boyalar, renk değişiklikleri için saç rengi açıcılar ve saç şekillendiriciler yer almaktadır ve bu kimyasallar uygulanan ve uygulayan bireyler için potansiyel sağlık riskleri içermekte" olduğu bildirilmiştir.

Çeşitli tabandan toplum kuruluşları hem de salonlarında hava kalitesinin iyileştirilmesi için kılavuzları yayınlamıştır Vietnam ve Çin. Bu referanslar, işyerinde kimyasal maruz kalma riskini azaltmak için en önemli olan havalandırma ve kişisel koruyucu ekipmanların kullanımını tartışmaktadır.

Amerika'da

Havalandırmayı sürekli çalıştırmak, nitril eldiven giymek ve uygun kömür yüz maskeleri kullanmak gibi küçük değişiklikler çalışanın maruz kalmasını önemli ölçüde azaltabilir. En son çalışmadan elde edilen sonuçlar ayrıca, büyük aktif karbon lavabolarının salonlara yerleştirilmesinin VOC'leri havadan etkili bir şekilde çıkarabileceğini göstermektedir. Şu anda bu kimyasal emici malzemeleri salon duvarlarına asabilen sanat eserlerine yerleştirmeyi deniyoruz.

Kaynak: BY LUPİTA D. MONTOYA VE AARON LAMPLUGH UNDARK.org

Son Gönderiler