Beynin nöronlarını taklit eden bir silikon çip felçle savaşmaya yardımcı olabilir.?

Teknoloji 11/10/2019 Yapay ZekaBilim
Brain chip

Vücudumuzun sinir hücrelerinin elektrik sinyallerini aktarma şeklini taklit eden yapay nöronlar bir gün sinir hasarı olan hastalara yardımcı olabilir.

Nöronlar küçük silikon yongaların içine yerleştirilmiştir (resimde gösterilmiştir) ve hastalık veya yaralanma nedeniyle zarar görebilecek sinir hücreleri arasındaki sinyalleri iletmek için kullanılabilir. Önemli olarak, cipslerin standart bir mikroişlemcinin gücünün milyarda birine ihtiyacı var, bu da kalp yetmezliği veya Alzheimer gibi kronik hastalıkların tedavisinde yardımcı olmak için tıbbi implantlarda teorik olarak kullanılabilecekleri anlamına geliyor.

Nasıl geliştirildiler: Araştırmacılar, sıçanlarda iki tip nöronun uyaranlara yanıt olarak nasıl ateş ettiğini modellemek için bir simülasyon kullandılar: solunumdan sorumlu olanlar ve hipokampüsteki olanlar. Modeller, biyolojik iyon kanallarının (vücutta sinyalleri ileten) kopyalarının oluşturulduğu silikon yongalara çevrilmiştir. Bu süreç Nature Communications'da bir makalede anlatılmıştır .

Teoride, yapay nöronların devreleri, başarısız sinir hücrelerinin sağlıklı işlevini çoğaltabilir ve vücudun farklı bölümleri arasında elektriksel mesajlar iletebilir. Örneğin, birinin kalbi düştüğünde, beyindeki nöronlar sinir sistemi geri bildirimlerine doğru tepki vermezler, bu yüzden kalp olması gerektiği kadar sert pompalamaz. Yapay nöronları içeren bir çip, onu tekrar rayına almak için doğru sinyali iletebilir.

Aslında, araştırmacıların bazıları şimdi bu çipler gömülü olarak akıllı kalp pilleri geliştiriyor. Sıçanlarda yapılan testler, bu yaklaşımın sadece standart bir kalp pilinden daha etkili olduğunu gösterdi; bununla birlikte, böyle bir cihazın insan hastalarına implante edilmeye hazır hale gelmesi çok uzun zaman aldı.

Kaynak: MIT Technology Review

Son Gönderiler