Instagram yeni kullanıcılara doğum günlerini sormaya başladı

İnstagram 07/12/2019 Teknoloji Sosyal Medya
instagram logo

Instagram, gençlerin güvenliğini sağlamak amacıyla doğum tarihlerini bildirmek için yeni bir hesap oluşturmak üzere kaydolan tüm insanlara ihtiyaç duymaya başladı.

Bir hesap oluşturmak için 13 yaşında olmalısınız, ancak Instagram verilen bilgileri doğrulamaz. Şimdiye kadar, Instagram, bir milyar kullanıcısını kaydolduğunda 13 yaşın üzerinde olduklarını söyleyen bir kutuyu işaretlemesini istedi. Doğum günleri Instagram'daki diğer insanlar tarafından görülmez ve mevcut kullanıcılardan doğum günlerini belirtmeleri istenmez - en azından şimdilik. Instagram hesaplarını doğum tarihi gerektiren Facebook profiliyle birleştiren kullanıcılar, bu verileri Instagram'a sağladılar.

Instagram bunu neden yapıyor?

Genç kullanıcılar için yeni güvenlik önlemleri alabildiğini söylüyor. Şirket , kısmen sıkıcı materyaller içeren Molly Russell adlı 14 yaşındaki bir kızın intiharına karşı öfkeye cevaben, uygulamada zorbalık , kendine zarar verme ve intihar görüntülerinden mahrum bırakmaya yönelik araçları yavaş yavaş tanıtıyor . Snapchat ve TikTok zaten yeni kullanıcılardan doğum tarihi vermelerini istedi.

Reklamlar

Instagram, aynı zamanda, şirketin değişimin asıl amacı olmadığını söylese de, yasal olarak yeterince yaşlı insanlara alkol, kumar ve diğer yasaklama ürünleri için reklam gösterdiğini kontrol etmesine yardımcı olacak. Instagram büyük olasılıkla politikanın ABD, İngiltere ve aile güvenliği gruplarının politikalarını eleştirdiği diğer ülkelerdeki faaliyetlerini kısıtlayan yeni yasaları engelleyebileceğini umuyor.

AI için bir rol?

Instagram, Reuters’e “çoğu insanın doğum tarihlerinde dürüst olacağını” beklediğini söyledi , ancak sonunda insanların yaşlarını doğrulamada yapay zekanın rolünü görüyor. Bu doğum günü verilerini analiz ederek, “mutlu yıllar” ve diğer terimlerden bahseden yayınların yanı sıra Instagram'da, kullanıcının yaşını ve cinsiyetini tahmin edebilen eğitilmiş makine öğrenme yazılımı vardır. Yeni kayıtlardan elde edilen veriler, Instagram'ın ürün müdürü Vishal Shah'ın Reuters'e verdiği demeçte, doğruluğun iyileştirilmesine yardımcı olacak.

Kaynak: MIT Techonology Review

Son Gönderiler